Jak działają Centra Transferu Wiedzy w Małopolsce?

Czym są Centra Transferu Wiedzy?

CTW (Centra Transferu Wiedzy) to instytucje, które wspomagają środowiska naukowe w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla biznesu i pomagają na transfer wiedzy do przedsiębiorstw. Ich pomoc jest nieoceniona zarówno dla rozwoju nauki, jak i przy wprowadzaniu nowych technologii w firmach.

Ramy prawne i finansowanie Centrów

Na początek warto przedstawić kilka faktów, które wyjaśnią, jak doszło do powstania CTW. Z inicjatywy 5 Programu Ramowego Unii Europejskiej do 2001 roku w Polsce zainicjowano powstanie i wdrożenie Regionalnej Strategii Innowacji. Od 2005 roku jest ona realizowana przez pięć województw: śląskie, opolskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. W 2006 roku dołączyło następnych dziesięć województw, a w 2006 roku do inicjatywy przystąpiło ostatnie – mazowieckie. Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w którym wszystkie regiony uczestniczą w Regionalnej Strategii Innowacyjności.

W wyniku podjętych działań i inicjatyw powstały Centra Transferu Wiedzy. Oczywiście w Małopolsce powstały CTW, a jednym z nich jest Model SPIN. Jest to instytucja wpierająca zarówno środowiska naukowe, jak i biznes, czyli ogniwo spajające oba podmioty. Zadaniem Modelu Spin jest transfer wiedzy do firm, czyli nowych, innowacyjnych rozwiązań czy technologii i wspieranie rozwoju naukowego ambitnych i kreatywnych jednostek przez inwestycje biznesowe. Sektory, których dotyczy pomoc ze strony CTW to: budownictwo energooszczędne, odnawialne źródła energii, sieci informatyczne oraz biotechnologia. Grupą docelową, która może ubiegać się o pomoc ze strony Model SPIS i liczyć na rozwój to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które posiadają na terenie Małopolski swoje siedziby, filie czy oddziały.

Inicjatywy podejmowane przez CTW Model SPIN to różnego rodzaju wydarzenia, których obszarem działania jest Małopolska. Jednym z nich spotkanie z 12.07.2018, na którym eksperci ze Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii spotkali się z przedsiębiorcami z Podhala. Tematem spotkania było zanieczyszczenie powietrza – koszt dla mieszkańców i firm – jak wspierać firmy w zmniejszaniu ich obciążeń dla środowiska i ludzi. Innym wydarzeniem było organizowane spotkanie na temat OZE (Odnawialne Źródła Energii), na którym omawiano: Jak działa pompa ciepła, jak wprowadzić odnawialne źródła energii do firmy, czy jak obniżyć koszty energii. Na spotkaniu były omawianie nie tylko OZE, ale także zostały zaprezentowane projekty i odbyła się dyskusja panelowa, i konsultacje. Efektywność energetyczna firm to właśnie jeden z kierunków rozwoju innowacyjności w Małopolsce.

Spotkania mogą zachęcić do udziału w projekcie, jednak nie zastąpią pracy ekspertów, którzy pomogą konkretnej firmie wdrożyć konkretną technologię. Usługi są realizowane przez CTW:

Jak działa CTW w projekcie SPIN?

Na wstępie wykonywany jest audyt wstępny (zerowy), który określi m.in: ogólną sytuację firmy oraz sytuację branży. Następnie przeprowadzany jest audyt technologiczny pogłębiony; który skupi się przede wszystkim na obszarze „do poprawy” wskazanym w audycie wstępnym, zaproponuje rozwiązanie technologiczne, wzmacniające konkurencyjność firmy. Potem następuje doradztwo z zakresu ubiegania się o wsparcie w formie bonów na innowacje (pomoc w procedurze naboru oraz wyszukanie realizatora bonu). Świadczone usługi to także doradztwo w zakresie analizy konkurencyjności wykonawców i nabywców prac B+R czy doradztwo w zakresie przygotowywania dokumentacji, czy wyszukania zespołu badawczego do wykonania prac B+R. Doradztwo dotyczy również potencjalnych kanałów transferu technologii ze wskazaniem zewnętrznych źródeł finansowania (m.in. bon na innowacje, doradztwo w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego). CTW służy także pomocą w procesie negocjacji i zawierania umów w zakresie prac B+R. Kontakt podany jest na stronie internetowej www.spin.malopolska.pl lub pod adresem Małopolskie Centra Transferu Wiedzy ul. Wielicka 72a, Kraków I piętro, Pok. 113 tel.: 12- 299 06 62.

Małopolskie CTW Model SPIN działa w oparciu o standardy europejski i zgodnie z założeniami RSI. Rozwój środowiska naukowego i transfer wiedzy jest realizowany za pomocą specjalistów, którzy pomogą w adaptacji innowacyjnych rozwiązań w firmie i rozwinąć kreatywne i ambitne jednostki.